TVS07RK-25-61BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Number of Positions :
61
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Firewall Usage
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
25-61
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-25-61BA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-61BA Overview
TVS07RK-25-61BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT