TVS07RK-25-61B
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-61
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
61
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Datasheets
TVS07RK-25-61B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-61B Overview
TVS07RK-25-61B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61B Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT