TVS07RK-25-61AA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-61AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Unknown
Published :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
61
Datasheets
TVS07RK-25-61AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-61AA Overview
TVS07RK-25-61AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-61AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-61AA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT