TVS07RK-25-43SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43SA
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RK-25-43SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-43SA Overview
TVS07RK-25-43SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER