TVS07RK-25-43S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
43
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Passivated
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-43
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RK-25-43S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-43SA Overview
TVS07RK-25-43SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER