TVS07RK-25-43PA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43PA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Gold
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-25-43PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-43PA Overview
TVS07RK-25-43PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER