TVS07RK-25-43P
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43P
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Thermoplastic
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
No
Receptacle, Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
43
Mixed Contacts :
No
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Passivated
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
Total Number of Contacts :
Crimp
Published :
2006
25-43
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-25-43P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-43P Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.To name a few, there is also EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999.There are a number of advantages to its Firewall Usage feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-25-43P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER