TVS07RK-25-43HN
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43HN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Pins :
Aviation, Marine, Military
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
TVS07RK-25-43HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-43HN Overview
You'll get Receptacle, Male Pins packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It has 43 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 200°C.Temperatures below -65°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Firewall Usage feature make it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel it's mounted.In this case, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-25-43HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43HN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER