TVS07RK-25-43HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-43HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
16
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2012
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-25-43HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-43HA Overview
TVS07RK-25-43HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-43HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-43HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER