TVS07RK-25-37SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Ratings :
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-25-37SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-37SA Overview
TVS07RK-25-37SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER