TVS07RK-25-37S
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37S
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shielded
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Plating :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RK-25-37S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-37S Overview
TVS07RK-25-37S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER