TVS07RK-25-37PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
134
In Stock :
134
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Firewall Usage
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
25-37
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Passivated
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
37
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-25-37PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-37PA Overview
You get it in Receptacle, Male Pins packaging.Mounting type Panel Mount is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is located on the device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Firewall Usage feature.There's a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.Device runs in -65°C~200°C operating temperature.
TVS07RK-25-37PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER