TVS07RK-25-37P-LC
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
67
In Stock :
67
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-37
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2001
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-25-37P-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-37P-LC Overview
TVS07RK-25-37P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37P-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT