TVS07RK-25-37P
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37P
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
74
In Stock :
74
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-37
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RK-25-37P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-37P Overview
TVS07RK-25-37P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER