TVS07RK-25-37HN
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37HN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
67
In Stock :
67
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
37
Number of Pins :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
25-37
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
TVS07RK-25-37HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-37HN Overview
TVS07RK-25-37HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37HN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER