TVS07RK-25-37HA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37HA
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
84
In Stock :
84
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
HTS Code :
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
25-37
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Published :
2012
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-25-37HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-37HA Overview
TVS07RK-25-37HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER