TVS07RK-25-37B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
37
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Firewall Usage
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVS07RK-25-37B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-37B Overview
TVS07RK-25-37B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37B Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT