TVS07RK-25-37AA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
134
In Stock :
134
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
HTS Code :
Shell Size - Insert :
25-37
Type :
For Male Pins
Published :
2013
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
37
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-25-37AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-37AA Overview
TVS07RK-25-37AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT