TVS07RK-25-37A
Mfr.Part #
TVS07RK-25-37A
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
67
In Stock :
67
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2013
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
37
Unknown
HTS Code :
Datasheets
TVS07RK-25-37A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-37A Overview
TVS07RK-25-37A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-37A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-37A Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT