TVS07RK-25-29SA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29SA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
134
In Stock :
134
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
29
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
25-29
Published :
2014
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
16
Passivated
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RK-25-29SA(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-29SA-LC Overview
TVS07RK-25-29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT