TVS07RK-25-29SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-25-29SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-29SA Overview
TVS07RK-25-29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER