TVS07RK-25-29S
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29S
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Receptacle
Feature :
Firewall Usage
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Plating :
Stainless Steel
Depth :
55.58mm
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-29
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Length :
31.9mm
Shielded
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RK-25-29S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-29S Overview
TVS07RK-25-29S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER