TVS07RK-25-29P
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29P
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
31.9mm
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-29
Reach Compliance Code :
Unknown
29
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Published :
2006
Depth :
55.58mm
Plating :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
TVS07RK-25-29P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-29P Overview
TVS07RK-25-29P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER