TVS07RK-25-29HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-29
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Firewall Usage
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RK-25-29HN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-29HN Overview
TVS07RK-25-29HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29HN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER