TVS07RK-25-29HA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29HA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Datasheets
TVS07RK-25-29HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-29HA Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Firewall Usage feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-25-29HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29HA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER