TVS07RK-25-29BA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
134
In Stock :
134
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Published :
2013
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
Datasheets
TVS07RK-25-29BA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-29BA Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Firewall Usage can be maintained as long as Firewall Usage is unchanged.There are 29 pins on the device.
TVS07RK-25-29BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29BA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT