TVS07RK-25-29B
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Stock
67
In Stock :
67
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Shape :
Circular
Published :
2013
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
12 Weeks
Contact Size :
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
TVS07RK-25-29B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-29B Overview
Receptacle Housing packaging is included.This device has a mounting type of Panel Mount.We package the product with a Bulk case.The product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Firewall Usage should remain constant.It has a 29 pin configuration.
TVS07RK-25-29B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29B Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT