TVS07RK-25-29A
Mfr.Part #
TVS07RK-25-29A
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Published :
2013
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-29
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
16
Datasheets
TVS07RK-25-29A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-29A Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 16 pin is provided on the device.
TVS07RK-25-29A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-29A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-29A Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT