TVS07RK-25-24SA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24SA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
25-24
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Published :
2014
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RK-25-24SA(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-24SA-LC Overview
TVS07RK-25-24SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT