TVS07RK-25-24SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24SA
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Published :
2001
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
24
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-25-24SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-24SA Overview
TVS07RK-25-24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER