TVS07RK-25-24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Passivated
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Radiation Hardening :
Filter Feature :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Feature :
Firewall Usage
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Total Number of Contacts :
24
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RK-25-24S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-24S Overview
TVS07RK-25-24S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER