TVS07RK-25-24PA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
12
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
25-24
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Stainless Steel
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Passivated
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-25-24PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-24PA Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 12 pins on the device.Several benefits come from the Firewall Usage feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RK-25-24PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER