TVS07RK-25-24P
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24P
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
24
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Passivated
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2001
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
25-24
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Datasheets
TVS07RK-25-24P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-24P Overview
TVS07RK-25-24P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER