TVS07RK-25-24B
Mfr.Part #
TVS07RK-25-24B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Firewall Usage
Datasheets
TVS07RK-25-24B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-24B Overview
TVS07RK-25-24B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-24B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-24B Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT