TVS07RK-25-19SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Passivated
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-25-19SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-19SA Overview
TVS07RK-25-19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER