TVS07RK-25-19S-LC
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
192
In Stock :
192
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
25-19
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
19
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RK-25-19S-LC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-19S-LC Overview
TVS07RK-25-19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19S-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT