TVS07RK-25-19S
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Firewall Usage
Filter Feature :
yes
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Number of Positions :
19
Insert Material :
Thermoplastic
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
19
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Published :
2006
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
TVS07RK-25-19S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-19S Overview
TVS07RK-25-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER