TVS07RK-25-19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Feature :
Firewall Usage
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-19
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2001
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-25-19P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-19PA Overview
TVS07RK-25-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER