TVS07RK-25-19JN
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19JN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Contact Plating :
Gold
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Stainless Steel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-25-19JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-25-19JN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 19 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Firewall Usage makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RK-25-19JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER