TVS07RK-25-19JA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19JA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Termination :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
19
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-25-19JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-19JA Overview
TVS07RK-25-19JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER