TVS07RK-25-19HA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19HA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Datasheets
TVS07RK-25-19HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-25-19HA Overview
TVS07RK-25-19HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19HA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER