TVS07RK-25-19BA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
175
In Stock :
175
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-19
19
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Published :
2013
Datasheets
TVS07RK-25-19BA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-19BA Overview
TVS07RK-25-19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT