TVS07RK-25-19B
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
192
In Stock :
192
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Published :
2013
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Bulk
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
25-19
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RK-25-19B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-19B Overview
TVS07RK-25-19B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19B Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT