TVS07RK-25-19AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
12
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Feature :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
TVS07RK-25-19AA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-19AA Overview
TVS07RK-25-19AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT