TVS07RK-25-19A
Mfr.Part #
TVS07RK-25-19A
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Passivated
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-25-19A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-25-19A Overview
TVS07RK-25-19A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-19A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-19A Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT