TVS07RK-25-11SA
Mfr.Part #
TVS07RK-25-11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Reach Compliance Code :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Plating :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
25-11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RK-25-11SA
TVS07RK-25-11SA Overview
TVS07RK-25-11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-11SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-11SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER