TVS07RK-25-11S
Mfr.Part #
TVS07RK-25-11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
73
In Stock :
73
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
25-11
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Orientation :
N (Normal)
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
yes
DIN Conformance :
Plating :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RK-25-11S
TVS07RK-25-11S Overview
TVS07RK-25-11S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-25-11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-25-11S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER