TVS07RK-23-55SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-23-55SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
2 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RK-23-55SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-23-55SA Overview
TVS07RK-23-55SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-55SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER