TVS07RK-23-55S
Mfr.Part #
TVS07RK-23-55S
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
23-55
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
55
REACH SVHC :
No SVHC
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Firewall Usage
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Published :
2011
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RK-23-55S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-55S Overview
TVS07RK-23-55S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-55S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER