TVS07RK-23-55JN
Mfr.Part #
TVS07RK-23-55JN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Stainless Steel
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
55
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
Passivated
Ratings :
Shell Size - Insert :
23-55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-23-55JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-23-55JN Overview
TVS07RK-23-55JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-23-55JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-23-55JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER